TOM TYKWER         
     
KDO JE  TOM TYKWER
 

Tom Tykwer, jeden z nejvýraznějších německých režisérů současné doby, musel projít poměrně složitou cestou, než dosáhl úspěchu. Po maturitě (s průměrným výsledkem 3,6 na škále od jedné do šesti) nebyl přijat na filmovou školu a veškeré znalosti proto získával jen na základě vlastních zkušeností (než se dostal k režii, vyzkoušel nejrůznější filmařské profese - od skriptu až po asistenci produkce).


Tykwer se narodil v roce 1965 v německém Wuppertalu. Kinematografie ho fascinovala už v raném věku (v jedenácti letech natočil svůj první film na Super 8). Svou profesionální kariéru začal v televizi, kde pracoval mimo jiné na portrétech režisérů Wima Wenderse, Akiho Kaurismäkiho nebo Petera Greenwaye. Zároveň se věnoval tvorbě krátkých filmů, z nichž prvním významnějším byl snímek Because (1990), o dva roky později pak následoval Epilog. Tykwerovým celovečerním debutem byl film Smrtelná Marie (Die tödliche Maria, 1993).
 
PRODUKCE
 
V roce 1994 založil Tom Tykwer společně se Stefanem Arndtem, Wolfgangem Beckerem a Danim Levym produkční firmu X Filme Creative Pool, v rámci níž pak byly produkovány mnohé další Tykwerovy filmy. Pod křídly X Filme Creative Pool ale vznikaly i jiné výrazné německé snímky, například i u nás známý film Good bye, Lenin! (2003) režiséra Wolfganga Beckera.
 
REŽIE
 
Po Smrtelné Marii následovala čtyřletá pauza, po níž Tykwer natáčí Zimní spáče (Winterschläfer, 1997), kteří představují jeden z uměleckých vrcholů jeho tvorby. V Zimních spáčích rozvíjí Tykwer důmyslnou nit, do které jsou zapleteny osudy jeho melancholických hrdinů.
 
Slávu na komerční scéně mu ale přináší teprve film Lola běží o život (Lola rennt, 1998). Při tvorbě Loly využil Tykwer jednoduchý, ale rafinovaný nápad časového posunu ústřední dějové linky, který vede k její multiplikaci do dílčích epizod.
 
Hlavní role Loly se zhostila tehdejší Tykwerova přítelkyně Franka Potente, která hrála i v jeho následujícím snímku Princezna a bojovník (Der Krieger und die Kaiserin, 2000). Tykwer se jím vrátil zpět k pomalejšímu tempu Zimních spáčů. Jednalo se sice o návrat poněkud nejistý, přesto ale tento film získal v roce 2001 hlavní cenu na filmovém festivalu v Pule.
 
Ve snímku Nebe (Heaven, 2002) využil Tykwer scénář z autorské dílny dvou slavných Krzysztofů - Kieslowského a Piesiewicze (Dvojí život Veroniky, Tři barvy: Modrá, Bílá, Červená atd.). Je zde patrný respekt, který Tykwer cítil vůči Kieslowského způsobu práce, ale to je paradoxně spíše slabší stránka filmu. Pro milovníky rafinovaných Tykwerovských zápletek zůstalo Nebe tedy spíše zklamáním.
 
Parfém: Příběh vraha je zatím posledním Tykwerovým dlouhometrážním snímkem. S trochou nadsázky lze říci, že "Parfém" je jeden z nejlepších, ale i nejhůře uchopitelných Tykwerových filmů. Nelze než doporučit k shlédnutí. (A reklamní slogany v tomto případě nelhaly. Příběh budete nejen vidět, ale i cítit...)
 
HUDBA
 
Nejenže si Tom Tykwer sám píše vlastní scénáře, ale je také spoluautorem hudby všech svých krátkých i celovečerních snímků (nejznámější jsou patrně skladby z filmu Lola běží o život).
 
Příležitostně se Tykwerovo jméno objevuje i na soundtracích filmů jiných režisérů. Například pro soundtrack Matrix Revolutions natočil Tykwer společně s Johnny Klimekem, Reinholdem Heilem a Bethem Hirschem skladbu "In My Head".
 
Tykwer, Klimek a Heil tvoří pod uměleckým jménem "Pale 3". Heil a Klimek s Tykwerem spolupracovali mimo jiné i na hudbě k filmům Zimní spáči, Lola běží o život, Princezna a bojovník a True (součást projektu "Paris, je t'aime").
 
 
 
 
© http://tykwer.euweb.cz